שאלות ותשובות

שאל שאלה:

חורים ברשתית טיפול בלייזר פתח בעמוד חדש
שאלה:
האם אתם מטפלים בחורים ברשתית באמצעות לייזר?

תשובת מרכז רפואי מעין:
במרכז מעין יש מכשיר לייזר לטיפול בקרעים ברשתית אבל הוא מיועד לטיפולים במהלך ניתוחים בלבד. לטיפול בקרע ברשתית שאינו מחייב ניתוח ממש אלא טיפול במסגרת מרפאה, יש לפנות לאחר מבתי בחולים הציבוריים שבקרבת מקום מגוריך. בברכה ד"ר ירון לנג
ניתוח להסרת כרום פתח בעמוד חדש
שאלה:
שלום שמי יוסי ואני סובל מסכרת. מטופל בבית חולים רמב"ם עקב בצקות בעיניים. קבלתי מספר רב של זריקות אווסטין. קופ"ח לאומית אינה מאשרת המשך בטיפול ב-איליה. הרופאה חושבת שאין טעם להמשיך בהזרקות בשתי העינים. יש לי כרום בעיקר בעין שמאל. בצילום OCT רואים erm. האם ניתוח רצוי להסרת הקרום והאם הראיה תשתפר ואולי בהמשך הזרקות הבצקת תשתפר? אודה על תשובתכם יוסי.

תשובת מרכז רפואי מעין:
שלום יוסי, לעיתים בחולי סכרת הבצקת אינה מגיבה בשל קרום צלקתי הנמצא על הרשתית (ERM) וניתוח לקילוף הקרום עלול לעזור בספיגת הבצקת. יש להבדק ע"י מומחה רשתית מנתח יחד עם ה-OCT על מנת להחליט האם יש סיכוי שניתוח יעזור. בהצלחה!
נקודות וכל מיני צורות אחרות בצבע אפור פתח בעמוד חדש
שאלה:
בעין ימין אני רואה נקודות וכל מיני צורות אחרות בצבע אפור. מה זה יכול להיות? אני מאד מודאגת. טובה

תשובת מרכז רפואי מעין:
שלום טובה, יש צורך בדיקה. בדרך כלל מדובר בעכירויות בזגוגית תופעה שנובעת מגיל ולרוב איננה מסוכנת.
עפעפיים פתח בעמוד חדש
שאלה:
תוך כמה ימים אפשרי להיכנס לים או לבריכה לאחר ניתוח עפעפיים או פלסטיקה של העין

תשובת מרכז רפואי מעין:
למנתחים שונים הנחיות שונות לעיתים נובע מטכניקת הניתוח. בדרך כלל סדר גודל של שבועיים, אך יש להתייעץ עם המנתח.
אפילציה דיסטריכיאטי לתלישת ריסים פתח בעמוד חדש
שאלה:
זקוק כל פעם לניתוח אפילציה דיסטריכיאטי לתלישת ריסים. התופעה חוזרת על עצמה מחדש. כיצד ניתן לעצור זאת?

תשובת מרכז רפואי מעין:
שלום רב, מאחר ויש צורך בבדיקה רפואית כדי לתת יעוץ במקרה זה, אנא צור קשר עם מרכזנו בטל 04-6875000 ונשמח לסייע.
ירידה בראייה פתח בעמוד חדש
שאלה:
שלום רב יותר משנה אני מרגיש ירידה בראייה. אני עם משקפיים יותר מעשרים שנה וכל הבדיקות שעשיתי על ידי רופא עיניים של קופת החולים תקינות... מה עלי לעשות ?

תשובת מרכז רפואי מעין:
קשה לענות על השאלה מבלי לראות את תוצאות הבדיקות. אתה מוזמן לפנות לבדיקה במרכז מעין אצל אחד המומחים.
סובלת מרטיבות בעין שהוציאו לה את כיס הדמעות שהיה סתום פתח בעמוד חדש
שאלה:
שלום. אני בת 53, כשהייתי בת כמעט שנתיים הוציאו לי את כיס הדמעות שהיה סתום מהלידה, אין לי תיעוד על כך כי מדובר על 51 שנים אחורה, אבל יש לי צלקת להוכחה עד היום... כל חיי סבלתי ועדיין סובלת בעין זו מרטיבות, תחושת מסך דמעות שמפריע לי בתפקוד ואפילו בחדות ובהירות הראייה בה. הייתי בבילינסון לפני כ-10 שנים במחלקת האוקולופלסטיקה והוצע לי ניתוח להחזרת נקז חלופי, בגלל חשש וחוסר יכולת להחליט כי לא נאמר לי בודאות שהניתוח יצליח ומה יהיה אחוז ההצלחה ויתרתי. רציתי לשאול האם ניתן להעריך זאת מחדש אצלכם? תודה - רויטל

תשובת מרכז רפואי מעין:
רויטל שלום. בהיעדר מערכת ניקוז לדמעות יש להשתיל נקז העוקף את המערכת. הסיבוך העיקרי בהשתלת נקז הינו בנטיה שלו "לברוח " החוצה ולהסתם. לאחרונה הוכנס שכלול בנקז המושתל והוא יציב יותר. במקרה שקיימות שאריות לשק הטבעי ניתן לשחזר את המערכת המקורית והדבר כמובן מומלץ יותר. ללא בדיקה של המצב הקיים אני מתקשה לקבוע מי מן הניתוחים מתאים לך יותר. אם תרצי לשמוע יותר פרטים על השתל החדש, ולהבדק אנא פני אלינו לקביעת תור. בברכה ד"ר ורדיזר יואב
טיפול/ניתוח לשיפור ראיה לחולי AMD פתח בעמוד חדש
שאלה:
אמי (בת 87) סובלת מניוון רשתית. במשך כשנה קיבלה זריקות אבסטין וכעת היא אינה זקוקה לזריקות, אך בכל זאת הראייה מידרדרת. האם ניתן לטפל בבעיה בדרך רפואית כלשהי כדי למנוע הדרדרות נוספת בראיה?

תשובת מרכז רפואי מעין:
מחלת AMD הינה ניוון של מרכז הראיה ברשתית. לצערנו כיום אין כל ניתוח שיכול לשפר את הראיה לחולי AMD
לייזר יאג- תופעות אחרי הלייזר פתח בעמוד חדש
שאלה:
עברתי לייזר יאג ומאז יש לי נקודה שחורה אחת שמסתובבת לי ומשעת אותי. איך משתחררים מזה?

תשובת מרכז רפואי מעין:
זוהי תופעה שכיחה שקיימת למעשה כמעט בכל מקרה של טיפול ביאג לייזר. הנקודה השחורה היא שארית הקפסולה שהתפוררה בעקבות הטיפול. ידוע שרבים מהמטופלים מאד סובלים ממנה. במקרים מסוימים ניתן לחזור על הטיפול ולנסות לפורר גם את החלק שמפריע לחלקים קטנים יותר שאולי יספגו בעתיד. לעיתים החתיכה ה"סוררת" שוקעת לאט לאט ומפריעה פחות.
חברות ביטוח וקופות חולים פתח בעמוד חדש
שאלה:
האם אתם עובדים עם קופות חולים וחברות הביטוח

תשובת מרכז רפואי מעין:
בהחלט !! הסכמים עם חברות הביטוח: מגדל, פניקס, מנורה, כלל – מול חברות הביטוח הללו ניתן לקבל התחייבות דרך סוכן הביטוח שלך או להפעיל את שירות טרום הניתוח החינמי שניתן במעין מרכז רפואי. עם חברות הביטוח הראל ואיילון – מקבלים החזרים כספיים עד 30 יום מרגע התשלום בגין הניתוח והצגת חשבונית מס קבלה שקיבלת במזכירות מעין. הסכם עם קופת חולים מאוחדת במסגרת "מאוחדת שיא" – הביטוח המשלים של מאוחדת עם הצגת התחייבות. לאומית שירותי בריאות וכללית מושלם – קבלת החזרים כספיים עם הצגת החשבונית שקיבלת במזכירות מעין לכל סיוע: 04-6875000
ראיה לקויה בגיל 50 פתח בעמוד חדש
שאלה:
היי, אני בת 50 ולאחרונה אני לא מצליחה לקרוא את האותיות הקטנות בעיתונים, מה קורה לי?

תשובת מרכז רפואי מעין:
עין היא כמו שריר, היא מתנוונת עם השנים ולכן הראיה מתחילה להיות חלשה יותר. יש להיבדק ולקבל אבחון, כיום כל דבר ניתן לטיפול בדרך זו או אחרת. מוזמנת להגיע למרפאות מעין ולהיבדק.
האם ניתוח קטרקט בהרדמה? פתח בעמוד חדש
שאלה:
היי, ניתוחי קטרקט הם בהרדמה מלאה או מקומית?

תשובת מרכז רפואי מעין:
הניתוחים כמובן בהרדמה מקומית, ללא זריקה אלא עם טיפות בלבד. ד"ר ירון לנג
ירידה בראיה פתח בעמוד חדש
שאלה:
שלום רב לפני 5 שנים סבלתי מחסימה בווריד הרשתית + בצקות. ביצעתי כ-23 הזרקות של אווסטין. במהלך השנה האחרונה לא ביצעתי הזרקות העין בריאה. לפני כחודש בצעתי OCT ואכן היה תקין ללא נוזלים וללא בצקות, אך בחצי שנה האחרונה חלה ירידה משמעותית בראיה. תוצאות בדיקה אחרונה 6/60. אני נורא מודאג אין לרופא הסבר אינני יודע למי לפנות ומה הסיבה .

תשובת מרכז רפואי מעין:
קשה לתת תשובה מהימנה בטלפון. יתכן שיש ארוע חסימתי חדש או פגיעה מצטברת ברשתית עקב החסימה הישנה. יש צורך לעשות גם צילום FA, ועל פיו, יחד עם ה-OCT ובדיקה רפואית אפשר לנסות ולהסביר מה הסיבה לירידה הנוספת בראיה. ד״ר ירון לנג
חולה סכרת ומתחיל לראות באיכות ירודה פתח בעמוד חדש
שאלה:
שלום, אני בן 50 וסובל מסכרת מעל ל-8 שנים. לאחרונה אני רואה פחות טוב, מה יכולה להיות הסיבה? מעולם לא הזדקקתי למשקפיים, האם הגיע הזמן?

תשובת מרכז רפואי מעין:
יכולות להיות לכך מספר סיבות. לצורך כך יש צורך לערוך בדיקת עיניים מקיפה. אתה מוזמן לקבוע פגישה במעין. פרט לכל מומלץ בכל מקרה של סוכרת בדיקה שגרתית אחת לשנה. הצלחה רבה ד"ר מודי נפתלי
האם ניתוח קטרקט כואב? פתח בעמוד חדש
שאלה:
היי, האם תהליך ניתוח קטרקט כואב?

תשובת מרכז רפואי מעין:
אודות לזריקת ההרדמה המקומית או הטיפות שמקבלים לפני ניתוח קטרקט, הניתוח להסרת קטרקט הופך ללא כאב משמעותי. גם לאחר הניתוח לא צפוי כאב עז, אך תתכן תחושה של אי נוחות בעין.
דמע תמידי פתח בעמוד חדש
שאלה:
לפני כשלוש שנים בתי ילדה את בנה כאשר בזמן הלידה הלחצים שנאלצה ללחוץ גרמו לשטף דם פנימי בשתי העיניים. מאז קיים דמע תמידי וצריבה לא נעימה. היא בקרה אצל מספר רופאים שניסו לקשור את הבעיה להצרות של שק הדמעות ובהתערבות ניתוחית מצב הדמע הוקל אך חזר ונעשה גרוע יותר. לאחרונה ניגשה לרופא עיניים בסורוקה אשר זיהה שקיימים נימי דם שנכרכו סביב שק הדמעות ויש צורך בניתוח שעשוי לשנות את מבנה העין והצלחתו 50%. ברצוני לדעת באם קיימת אפשרות להבדק לפני ביצוע הניתוח למרות שאנו תושבי באר שבע. תודה

תשובת מרכז רפואי מעין:
כל הילודים במהלך הלידה עוברים לחצים שגורמים לשטפי דם ברשתית. זהו מצב רגיל אצל כל יילוד וכמובן שאינו קשור כלל לדרכי הדמעות. בדרך כל דמעת חולפת ללא טיפול או במהלךל שטיפה כפי שעבר הנכד עד גיל שנה וחצי. במקרים בהם עדין יש דמעת (לרוב בעין אחת בלבד) בגיל 3, יש צורך בניתוח השתלת צינורית בדרכי הדמעות. אני לא מכיר מושג של "נימי דם שנכרכו סביב שק הדמעות" כיוון שמדובר לא בשק הדמעות אלא בדרכי ניקוז הדמעות. הניתוח אינו מורכב אולם מבוצע כמובן בהרדמה כללית. נשמח לראותו ב"מעין" לחוות דעת אם כי לא נוכל לנתחו אצלנו כיוון שיש צורך בהרדמה כללית. אפשר לקבוע ביקור דרך מזכירות מעין, נא להביא את כל המסמכים המצויים בידכם. בהצלחה ד"ר מודי נפתלי
אני סובל מגרד קבוע בעיניים, הייתי אצל רופאים רבים קיבלתי המון סוגי טיפות ללא הועיל. יש איזו תקווה? פתח בעמוד חדש
שאלה:
אני סובל מגרד קבוע בעיניים, הייתי אצל רופאים רבים קיבלתי המון סוגי טיפות ללא הועיל. יש איזו תקווה?

תשובת מרכז רפואי מעין:
אחת הסיבות השכיחות ביותר (אם לא השכיחה ביותר) לגרד בעיניים, דמעת ותחושת גוף זר הינה בלפריטיס. מדובר בתופעה נפוצה מאד, זוהי דלקת כתוצאה מנוכחות חידקים בבסיסי הריסים. החידקים "מתגוררים" במקום עקב הצטברות לכלוך שומני. זהו חלק מתפקידי הריסים לסנן לכלוך. הטיפול פשוט מאד והינו ניקוי יומי בעזרת שמפו ומעט מים חמים. ללא סבון הלכלוך השומני לא יתנקה. מומלץ לסבן היטב את הידים בשמפו מסוג אל-דמע, על מנת שלא יישרוף, ולנקות היטב את הריסים מבלי לפחד שיחדור סבון לעין. הסבון אינו שורף ואינו מזיק. רחצה פעמיים ביום בבקר ובערב תפתור את הבעיה. אין מדובר במחלה חולפת ויש צורך להמשיך בניקוי הריסים לכל החיים.
מספר המשקפיים שלי הולך וגדל לאחרונה. מה יכולה להיות הסיבה? פתח בעמוד חדש
שאלה:
מספר המשקפיים שלי הולך וגדל לאחרונה. מה יכולה להיות הסיבה?

תשובת מרכז רפואי מעין:
מספר משקפים יכול להשתנות באופן טבעי עם הגדילה, בדרך כלל עד גיל 18-20, לאחר מכן המספר מתייצב ויכול להשתנות במידה מועטה בלבד. אם הינך מבוגר/ת יותר זה עלול להיות הסימן הראשון להתפתחות קטרקט. כדאי לפנות לבדיקת רופא עיניים.
נאמר לי על ידי האופטומטריסט שלי שיש לי קטרקט. פתח בעמוד חדש
שאלה:
נאמר לי על ידי האופטומטריסט שלי שיש לי קטרקט. שמעתי שצריך להמתין עד שהקטרקט יהי בשל לניתוח. איך אפשר לדעת מתי הקטרקט בשל?

תשובת מרכז רפואי מעין:
תשובה: המושג "בשל לניתוח" אינו קיים כיום. בעבר כשהיה נהוג להוציא את העדשה בשלמות המתינו עד שהעדשה תהיה קשה. כיום לא מומלץ להמתין עם הניתוח ורצוי לטפל בירוד בשלבים מוקדמים. המתנה עד שהקטרקט בשל עלולה לגרום לניתוח להיות קשה יותר ובעל סיכוי רב יותר לסיבוכים. לכן ההמלצה היא לפנות בהקדם לרופא עיניים.
מהו הסיכון החמור ביותר שעלול להתרחש בעקבות הניתוח? אפשר להתעוור מניתוח? פתח בעמוד חדש
שאלה:
מהו הסיכון החמור ביותר שעלול להתרחש בעקבות הניתוח? אפשר להתעוור מניתוח?

תשובת מרכז רפואי מעין:
הסיבוך הקשה ביותר בכל ניתוח בעיניים, בכל מקום בעולם, ועל ידי כל מנתח בעולם הוא אובדן הראיה בעין המנותחת. למזלנו הרבה הסיכוי שסיבוך כזה יקרה נמוך ביותר ואינו עולה כמעט על הסיכוי שתיפצע בעין ותאבד את הראיה בעקבות הראייה הירודה כתוצאה מקטרקט שלא נותח. מדובר על מאיות או עשיריות האחוז.
האם ניתן להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בניתוח קטרקט? פתח בעמוד חדש
שאלה:
האם ניתן להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בניתוח קטרקט?

תשובת מרכז רפואי מעין:
התשובה היא לא! אין אף ניתוח ברפואה שההצלחה שלו היא מאה אחוזים' אבל ההצלחה בניתוח קטרקט קרובה מאד למאה אחוזים ואחוז ההצלחה בניתוחים אילו מהגבוהים בהשוואה לכלל סוגי הניתוחים ברפואה. בנוסף צריך להגדיר מהי הצלחה בניתוח. האם ראייה של 6/6 או 6/9 נחשבת הצלחה? התשובה שונה מאדם לאדם ותלויה בגורמים רבים מאד כגון מצב הרשתית שלו ועוד. האם הניתוח מאפשר ראייה ללא משקפיים? גם כאן תלוי בסוג העדשה המושתלת ובגורמים נוספים. בכל מקרה תוצאה שונה יכולה להיחשב הצלחה או אי הצלחה. כאמור אין מאה אחוז.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000