רשתית

המומחים שלנו לניתוחי רשתית:
 
ד"ר אליעזר קראוס
 

ד"ר מוטי שלם
 


לחץ להאזנה לקטע  אודות רשתית

רשתית העין הינה רקמה עצבית עדינה ושקופה המצפה את החלק הפנימי של העין, וממוקמת בדופנה האחורית. הרשתית מורכבת ממספר שכבות שונות זו מזו, הכוללות בין היתר את סיבי העצבים, תאי הקנים והמדוכים, שאחראיים על אבחון צבעים והבחנה בין עוצמות אור. במרכז הרשתית שוכנת המקולה, בה צפיפות המדוכים היא הגבוהה ביותר, מה שמגביר ומאפשר את חדות הראייה.


תפקידה של הרשתית
תפקידה של רשתית העין הינו לקלוט קרני אור ולהמיר אותן לאותות חשמליים, המועברים בעזרת עצב הראייה לחלקו האחורי של המוח לעיבוד תמונה.
על מנת שהרשתית תתפקד כראוי היא נדרשת להיות שלמה ובריאה, וכל שינוי במבנה שלה יפריע לראייה תקינה.

בעיות נפוצות ברשתית
רשתית הינה אבר רגיש העלול להיפגע וללקות בתפקודו. בעיות נפוצות ברשתית כוללות:
היפרדות רשתית מדופן העין - נוצרת עקב פגיעה או מחלות רשתית, כדוגמת קרע או חור ברשתית הגורם לחדירת נוזל מחלל הזגוגית, ומפריד את הרשתית מגלגל העין. הפרדה זו עלולה לגרום למסך אפור, להבזקי אור ולירידה מהירה בחדות הראייה במרבית המקרים האלו הפתרון הוא ניתוח רשתית.
ניוון רשתית – נוצר עקב תפקוד לקוי של המקולה וגורם לירידה הדרגתית או מהירה בחדות הראייה, לעיוות בראייה ובתפיסת שטח השדה.
דלקות ברקמות העין - קיימים סוגים רבים של דלקות המוגדרות בהתאם למיקומן בעין, כמו דלקת בכל העין, בחלקה האחורי או הקדמי גם במקרים אלו אם מדובר ברשתית, יתכן כי תצטרכו ניתוח רשתית.
בצקת ברשתית העין - נגרמת עקב הצטברות נוזלים בשכבת הרשתית, והיווצרות בצקת במקולה. יש לציין כי תופעה זו אופיינית לחולי סכרת.

סוגי טיפולים במחלות רשתית
קביעת סוג הטיפול ברשתית העין כרוכה באבחון ובבדיקות מקיפות של רופא מומחה במרכז מעין ויתכן גם ביצוע של ניתוח רשתית:
טיפול תרופתי ברשתית - ניתן כתרופות נוגדות דלקות, ועבור ניוון רשתית יבש בו נהוג לטפל עם ויטמינים מיוחדים.   
זריקות אווסטין – אלו הן זריקות המיועדות למקרים של ניוון או מחלות רשתית מהסוג הרטוב, אשר מונעות צמיחת כלי דם והופעה של בצקת ברשתית.
ניתוח רשתית – הליך כירורגי שנועד לטפל בעיקר במקרים של הפרדות או מחלות רשתית. במהלכו מוסרת הזגוגית המושכת את הרשתית, ולאחר הסרתה ניתן להצמיד את הרשתית למקומה בדופן העין.  

ניתן להעביר שאלות בנושא מחלות וטיפולי רשתית לד"ר ירון לנג ולד"ר יורה ברק בפורום רשתית שע"י המרכז הרפואי "מעין" באתר שאל את הרופא.

פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000