קרנית


המומחים שלנו:

 

ד"ר ברסודסקי ולרי
מנהל יחידת קרנית במרכז רפואי לגליל, נהריה
 

 לחץ להאזנה לקטע אודות קרנית
קרנית ((cornea הינה רקמה שקופה וחזקה ללא כלי דם, הממוקמת בחלקה הקדמי של העין. היא עשויה מחלבון, לרוב בעובי של חצי מ"מ, והינה בעלת צורה כדורית סימטרית. שקיפותה של הקרנית מושגת בזכות סיביה המסודרים באופן מדויק, וכן בשל תאי האנדותל בחלקה הפנימי שסופגים מהקרנית נוזלים.

תפקיד הקרנית
הקרנית נועדה להעביר את קרני האור באופן סימטרי, על מנת לאפשר ראייה ברורה וחדה. לשם כך יש צורך בניתוח השתלת קרנית שקופה בעלת מבנה סימטרי, שכן ללא היבטים אלו ייפגעו החדות והמיקוד של הראייה. כמו כן, הקרנית מהווה שכבת הגנה על העין מפני חומרים זרים וחיידקים.

בעיות נפוצות בקרנית
רקמת הקרנית עלולה לסבול מבעיות שונות שמקורן במגוון רחב של גורמים. הבעיות הנפוצות בקרנית כוללות:
חבלות ופציעות בעין – עלולות לגרום לקרע בשכבות הקרנית, ואילו חדירה של גוף זר עלולה לגרום לדלקת בקרנית ואף לאובדן הראייה. יש לציין כי במקרי חבלה בעין חשוב לפנות מהר ככל הניתן לקבלת טיפול רפואי ואף לניתוח השתלת קרנית.
קרטוקונוס – זוהי מחלה המכונה גם קרנית חרוטית, אשר גורמת להידקקות עובי הקרנית ולשינוי הדרגתי במבנה שלה לכדי חרוט לא סימטרי. המחלה עשויה להיות מולדת או נרכשת, וגורמת עם הזמן לראייה מטושטשת ולקויה.
דלקות - נגרמות מסיבות שונות ובעיקר מחיידקים, פטריות או וירוסים שמובילים לדלקות כמו כיב או הרפס הקרנית. את הדלקות חשוב מאוד לזהות ולאבחן, מכיוון שהן עלולות להחמיר ולגרום לכאב ולהתדרדרות בכושר הראייה.
ארוזיה חוזרת בקרנית - קרויה גם שריטה חוזרת בקרנית, ומתבטאת בהתנתקות של שכבת האפיתל העליונה בקרנית, בדרך כלל עקב חבלה או מחלה זיהומית בעבר במקרה זה מומלץ ללכת לרופא המתמחה בהשתלת קרנית.
פטריגיום – זהו נגע הפוגע בקרנית העין ויוצר שכבה מעובה המצפה אותה. הנגע מתפתח לאט ועלול לגרום לדלקות ולפגיעה בראייה.

סוגי טיפולים בקרנית
הטיפול בקרנית נקבע לאחר אבחון מקיף של רופא עיניים מומחה במרכז מעין, ומהותו משתנה בהתאם לסוג הבעיה, חומרתה והסיבות להיווצרותה:
טיפול תרופתי - במקרים רבים הטיפול בבעיות קרנית הינו תרופתי, באמצעות טיפות או משחות אנטיביוטיות, סטרואידים ותרופות אחרות יתכן גם כי תצטרכו ניתוח השתלת קרנית.
הסרת פטריגיום מלחמית העין – ניתוח השתלת קרנית בו מסתייעים בחומר מדכא צמיחה, או שמבוצעת השתלת לחמית למניעת חזרת התופעה.
ניתוח השתלת קרנית - נועד למקרים של פגיעה בקרנית עקב חבלה או מחלה, ובמהלכו מוסרת הקרנית הפגועה ומושתלת תחתיה קרנית בריאה.
השתלת טבעת קרטוקונוס – ניתוח השתלת קרנית המיועד לשלבי המחלה ההתחלתיים, ומטרתו לייצב ולשפר את קרנית העין.

ניתן להעביר שאלות בנושא פגיעות וניתוחי קרנית לד"ר דוד ישראלי בפורום קרנית שע"י המרכז הרפואי "מעין" באתר שאל את הרופא.

פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000