קטרקט

המומחים שלנו לניתוח קטרקט:
 
 

ד"ר ברסודסקי ולרי
מנהל יחידת קרנית במרכז רפואי לגליל, נהריה

ד"ר יואב ברגר
 

ד"ר יוסף דורנבויים

ד"ר מיכאל פיינר

ד"ר עבאסי
 

ד"ר תמר פדות קלויזמן
 

 לחץ להאזנה לקטע אודות קטרקט


 קטרקט, המכונה בעברית ירוד, הינה מחלה נפוצה וגורם מרכזי לירידה באיכות הראייה בכל העולם. המחלה מתבטאת בעכירות באזורים שונים של עדשת העין, דרכם עובר האור וממוקד על הרשתית. אובדן השקיפות ההדרגתי מחמיר לאורך זמן, וכך נגרמת פגיעה ביכולות הראייה. למעשה, מעל ל- 50% מהאנשים המצויים בעשור השישי לחייהם ואילך סובלים מסוג מסוים של קטרקט, אך גם אצל אנשים צעירים יותר. חשוב לציין כי ללא טיפול המחלה עלולה להוביל לעיוורון, מה שאכן קורה במדינות העולם השלישי, אך המחלה, בהחלט ניתנת לטיפול כיום, בזכות הידע והטכנולוגיות אשר ניתנים במרכז רפואי מעין.  

סיבות להיווצרות קטרקט
מחקרים שנערכו בתחום מעידים על מספר סיבות וגורמי סיכון להיווצרות קטרקט:
  • לאורך השנים יורדת רמת השקיפות של העדשה באופן טבעי, כך שהמחלה נפוצה במיוחד בגילאים מבוגרים ושכיחותה עולה עם הגיל.
  • גנטיקה – נמצאו קשרים תורשתיים ברורים המובילים להיווצרות המחלה.
  • קיים קשר בין היווצרות קטרקט למחלות עיניים ומחלות אחרות, כגון: סוכרת ודרמטיטיס.
  • פגיעות ומחלות – עין שנפגעה בעבר, בתאונה או עין שעברה ניתוח, מצויה בסיכון גדול יותר להיווצרות קטרקט.
סימני הקטרקט
כאמור, מחלת הקטרקט עשויה להוביל לפגיעות שונות בראייה, וזאת בהתאם להתקדמותה ולאזור העדשה שנפגע. הקטרקט הנפוץ ביותר הוא הגרעיני, לצד קטרקט קורטיקלי, אחורי ובשל, ולעיתים מופיע קטרקט מולד בתינוקות. בדרך כלל , חווה האדם ירידה בראייה ובעיקר למרחק, מה שמתבטא בתחילה בצורך מהיר יחסית בהחלפת גודל המספר במשקפיים. בנוסף לכך, עשויים להופיע מספר תסמינים כגון: כפל ראייה, ירידה בראייה בשעות הלילה, סנוור מאורות שונים וכתמים בשדה הראייה. יש לציין כי , הקטרקט אינו מלווה בכאבים או אדמומיות של העין, מה שמבדיל אותו ממחלות עיניים אחרות.
ניתוח קטרקט
העיקרון המנחה בניתוח קטרקט הינו, החלפה של עדשת העין הפגועה בעדשה מלאכותית קבועה, הנותרת בתוך העין. הניתוחים מבוססים על שיטת הפאקואמולסיפיקציה, על שם מכשיר משוכלל דמוי עט הפועל בטכנולוגיית אולטרא סאונד, אשר מרסק ושואב את העדשה הפגומה. חשוב להדגיש כי , מדובר בניתוח קטרקט הנפוץ ביותר בעולם המערבי, זהו הליך קצר ופשוט, שאינו כרוך בכאבים או מצריך אשפוז.
מהלך ניתוח הקטרקט – המנתח פותח חתכים זעירים בשולי הקרנית וכן חתך בקופסית, דרכו מוחדר מכשיר הפאקו. בעזרת המכשיר, מרסק המנתח ושואב את שאריות העדשה הפגומה, לאחר מכן, נעשה ניקוי נוסף של הקופסית שרוקנה. בשלב הבא, מוחדרת דרך החתך עדשה חדשה, וממוקמת על-ידי המנתח בתוך קופסית העדשה המקורית. ראוי לציין כי, מדובר בהליך מדויק ביותר ברמת סיכון נמוכה מאוד, כאשר החתך הזעיר נסגר מעצמו באופן טבעי, ללא צורך בתפרים. ניתוח הקטרקט מבוצע בדרך כלל תחת הרדמה מקומית, הרדמה שאינה משפיעה על תפקוד שרירי העין, וזאת בעזרת תכשירי ג'ל או טיפות אשר מוזלפות לתוך העין. יחד עם זאת, במקרים מסוימים יהיה צורך בהרדמה אזורית ואף בהדרמה כללית בהתאם למצבו של המטופל.
השתלת העדשה - סוג העדשה החדשה שתושתל בעינו של המנותח, ייקבע לאחר בדיקות מקדימות. דרך כלל מדובר בעדשת מוקד אחד לרחוק או לקרוב. עדשות אלו משפרות במידה משמעותית את יכולות הראייה ומפחיתות את ההזדקקות למשקפיים. כמו כן, כיום ניתן להשתיל בניתוח קטרקט גם עדשות טוריות מסוגים שונים, עדשות אלו נותנות מענה למצבים אופטיים מיוחדים, כגון: תיקון אסטיגמטיזם, או עדשות המכונות מולטיפוקאליות המאפשרות ראייה לקרוב ,לצד הראייה ולרחוק. למעשה, בחלק מהמקרים לא יזדקק עוד המטופל למשקפיים בכלל, ואילו באחרים תוקטן התלות במשקפיים, אופן משמעותי.
 
שאלות נפוצות על ניתוח קטרקט

מהו אורכו של ניתוח קטרקט?
ניתוח קטרקט נמשך בממוצע בין 12 ל- 40 דקות.
האם הניתוח קטרקט כרוך בכאבים?
הרוב המוחלט של המנותחים אינם חשים כל כאב במהלך ניתוח קטרקט, אך לעיתים מורגשת תחושת נגיעה או צריבה קלה. כמו כן, בניתוח קטרקט לא נעשה שימוש בזריקות הרדמה, כך שלא מורגשת כל דקירת מחט.
האם ניתוח הקטרקט מסוכן?
כאמור, ניתוח קטרקט נחשב להליך נפוץ ובטוח. המכשור הרפואי המתקדם מאפשר להשיג לתוצאות טובות, וברוב המוחלט של המקרים ללא סיבוכים. יחד עם זאת, כמו כל הליך כירורגי גם בניתוח קטרקט קיימים סיבוכים פוטנציאליים, כגון: זיהום או דימום תוך עיני. נושאים אלו יוסברו למטופל בפירוט על ידי הרופא המנתח.

אילו סוגי עדשות קיימים, וכיצד תושפע ראייתי?
ראשית, ביותר מ- 95% מהמקרים מושג שיפור מהותי בראייה בעקבות ניתוח קטרקט. הסוג השכיח ביותר של עדשות עשוי מחומר אקרילי גמיש, כאשר לעדשה הרגילה מוקד אחד בלבד ולכן כמעט תמיד יהיה צורך בתיקון משקפים למרחק, לקריאה או לשניהם. הסוג השני נקרא עדשות טוריות , המטפלות בין היתר במצבים אופטיים מיוחדים, וביניהן ראוי במיוחד לציין את המולטיפוקאליות. עדשות אלו מאפשרות התמקדות של העין לקרוב ולרחוק, מבלי להזדקק למשקפיים, אף שלעיתים רחוקות יזדקק המטופל למשקפיים במספר קטן בהרבה מזה שלפני הניתוח. כמו כן, קיימות עדשות מולטי פוקאליות למחצה , עדשות אלו מקנות ראייה משופרת לרחוק ולטווחי הביניים, אך המטופל עדיין נזקק למשקפיים לצורך קריאה.

כיצד קובעים איזו עדשה מתאימה לי?
לפני ניתוח קטרקט, נערכות בדיקות ומדידות באמצעות מכשור משוכלל, האומד בדיוק רב את עוצמת העדשה הדרושה למטופל. סוג העדשה נקבע בהתאם לבעיה האופטית ממנה סובל המטופל ורצונותיו.

הכנה לניתוח קטרקט והתאוששות
לקראת ניתוח קטרקט - ההכנה לניתוח קטרקט במרכז רפואי מעין ,מתחילה כאמור, בבדיקות מקיפות, ביניהן בדיקה בסיסית הכוללת הרחבת אישונים, דימות להתאמה של העדשה החדשה, וחדות ראייה. כמו כן, המטופל יופנה לבדיקות נוספות בהתאם למצבו הרפואי, כגון: א.ק.ג  ובדיקות דם, על מנת לאשר את התאמתו לניתוח קטרקט. בתקופה זו ממשיכים לקחת כל תרופה או תכשיר רפואי כבשגרה.
הגעה למרכז - במידה שהמנתח לא העביר הוראות מיוחדות, יש להגיע אל מרכז רפואי מעין כשעה וחצי לפני תחילתו של ניתוח קטרקט, בצום של 4 שעות. תחילה עליכם לגשת אל נקודת הקבלה , תתבקשו להציג תעודת זהות, לאחר מכן, תמסרו את ההפניה, צילומים ותוצאות מעבדה. המזכירה הרפואית, תפתח עבורכם תיק רפואי,ותמסור לכם פרטים נוספים בנוגע להתקדמות התהליך לאורך השעות הקרובות. לאחר שיוסדרו היבטים כלליים של התשלום תמשיכו לשלב ההכנה לניתוח קטרקט, בליווי אחות המרכז, חצי שעה לפני תחילת הניתוח קטרקט תיעשה הרחבה מלאה של האישונים. אם סיום ההכנה כולה, תעברו אל חדר הניתוח לביצוע ניתוח הקטרקט.
התאוששות – למנותח יינתן הסבר מקיף ומלא בעת הביקורת אודות המשך הטיפול. באופן כללי, יש לצפות בימים הקרובים לראייה מעט מטושטשת, לעיתים בגוונים של תכלת או ורוד, וכן לתחושת גירוד בעין. המנתח ירשום למטופל טיפות עיניים אותן יש ליטול בדרך כלל כ-3 שבועות לאחר הניתוח קטרקט, בנוסף לטיפות שנוטלים באופן קבוע. בתקופה זו אין מגבלות מיוחדות על הפעילות בשגרה, אך מומלץ להיוועץ במנתח באשר לנהיגה ברכב, לא לשפשף את העין, ללבוש משקפי שמש כששוהים בחוץ, ולא להיכנס לבריכות כ-3 שבועות. מספר ימים לאחר ניתוח קטרקט יורגש שיפור מהותי בראייה, והתאמתן של משקפיים חדשות תיעשה במידת הצורך כעבור מספר שבועות.   
רצוי לתכנן שהייה של 3 – 4 שעות במרכז רפואי מעין מרגע ההגעה ועד היציאה.מידע נוסף אודות קטרקט

אדם, בדרך כלל מבוגר מעל גיל שישים, הניגש לרופא עיניים ומתלונן על טשטוש בראיה סביר להניח שיהיה זקוק לניתוח קטרקט. אין זה משנה אם הוא מרכיב משקפיים או לא. התופעה מתרחשת גם אם המתלונן מרכיב משקפיים וגם אם לאו ובכל מקרה הוא יזדקק לניתוח קטרקט.
תופעת הקטרקט מתרחשת בעיקר אצל אנשים מבוגרים כאשר העדשה אשר באחת מהעיניים שלהם, אם לא  שתיהן נפגמת. תופעה זו ניתן לפתור באמצעות ניתוח קטרקט.

מהו הקטרקט

הקטרקט בעצם היא תופעה או בעיה או מחלה אשר קשורה לעדשת העין. עם השנים עדשת העין מאבדת משקיפותה ונהפכת אט אט לעכורה. המתלונן המאובחן כזקוק לניתוח קטרקט מתחיל לחוש בפגימה בצלילות וחדות הראיה וכאמור לעיל, ללא קשר אם הוא מרכיב משקפיים. החולה או המטופל הזקוק לניתוח קטרקט יתלונן על ראיה מטושטשת והדבר יכול להגיע עד כדי ראיה מוגבלת ביותר.

הטיפול בקטרקט

התופעה הדורשת ניתוח קטרקט אינה מלווה כלל בכאב, אלא מתבטאת בפגימה ביכולת הראיה בלבד. הטיפול בקטרקט נשמע פשוט ביותר: אם העדשה עכורה ופגומה פשוט מחליפים אותה על ידי ניתוח קטרקט...
על הנייר הדבר נשמע פשוט, חד וחלק תרתי משמע,  אך למעשה מדובר בניתוח די מורכב. למעשה, בניתוח זה, ניתוח קטרקט, מוציאים את העדשה הטבעית העכורה ומרכיבים עדשה מלאכותית צלולה. כל האופרציה הזו מתבצעת תוך שימוש  באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ביותר. 
 

ניתן להעביר שאלות בתחום הקטרקט לפרופ' גרזוזי, לד"ר נפתלי ולד"ר סרג'יו סוצ'אה ע"י פורום קטרקט של המרכז.