פלסטיקה של העין

המומחים שלנו לפלסטיקה של העין:
 

ד"ר יוליש מיכאל

ד"ר יוספה הורביץ

 

 
העפעפיים הינם החלק המגן על העין ותפקידם חיוני בשמירה על ראיה תקינה.
מלבד תפקידם החשוב כ"מגיני העין" הם מהווים את החלק החשוב ביותר בפנים וצורתם משפיעהשאופן ישיר על מראה ואסטטיקה של הפנים. הבעות הפנים והרגשות באים לידי ביטוי במנח העפעפיים. עפעפיים צנוחות לבד מההפרעה לראיה מקנות מבט עצוב. אנו ממליצים לעיין בכתבה שעשו עלינו בעיתון כלכליסט, לחצו למעבר.

מבנה העפעפיים:

העפעפיים העליונות והתחתונות דומות בתכונותיהן. עור העפעפיים הינו העור הדק והעדין ביותר בגוף. קצות העפעף מכוסה בריסים בינהם מצויות בלוטות המפרישות חומר שתפקידו למנוע מחלקיקים להגיע לעין. בחלקן הפנימי (הקרוב לאף) מצוי פתח ניקוז לדמעות (פונקטום) שחיוני בניקוז הדמעות לאף וללוע. העפעפיים צריכות לכסות בכ-1מ"מ את החלק העליון של הקרנית והחלק התחתון כך שלא ייראה אזור לבן בין העפעף לקרנית.

מחלות העפעפיים

בלפריטיס הינה אחת המחלות השכיחות ביותר בעיניים. זוהי דלקת והצטברות של הפרשות בין הריסים. ישנם אנשים שהחומר המופרש על ידי הבלוטות שבין הריסים סמיך ושומני יחסית ולכן החלקיקים מצטברים ונידבקים בין הריסים.
צטברות זו מהווה מצע מזון לחידקים (בדרך כלל מסוג סטפילוקוקים) אשר מפרישים טוקסינים/רעלניים שגורמים לגירוי, אודם וגרד בעיניים.
ניתן לזהות את התופעה על ידי הסתכלות במראה, בזוויות העין אפשר להבחין בקצף לבן, ובין הריסים אפשר להבחין בהפרשות עדינות.
הטיפול היעיל ביותר בבלפריטיס הינו ניקוי יומיומי של הריסים בחומר סבוני ומים חמים (לא יותר מדי) מומלץ בבקר ובערב. את הניקוי אפשר לעשות במקלחת ולהשתמש בחומרים מסחריים כגון מטליות לחות שנקראות EYECARE  או LIDCARE וניתן לרכוש אותן בבתי המרקחת או פשוט בשמפו לשיער של תנוקות מסוג אל-דמע או TEARLESS.
יש צורך בחומר סבוני היות וההפרשות הללו שומניות ולא יתנקו ללא סבון. מתן טיפות אנטיביוטיות יכול לעזור זמנית בלבד על ידי הקטנת אוכלסיות החידקים אולם הם יחזרו מיד עם הפסקת הטיפול. גם סטירואידים יוכלו לעזור בהקטנת הצריבה והגרד אולם גם טיפול זה אינו מטפל בבעיה היסודית שהיא ההפרשות שבין הריסים. הטיפול הינו כרוני לכל החיים בדיוק כפי שצחצוח שיניים מתבצע כל יום כל החיים. זוהי למעשה תחזוקה שוטפת יותר מאשר טיפול כרוני.

דרמטוכלזיס הינה תופעה המתרחשת בגיל המבוגר של עודף עור בעפעפיים. העיניים ניראות עיפות ועור העפעפיים עלול לעיתיים במקרים חמורים גם לצנוח מעל הריסים ולגרום הפרעה בשדה הראיה. לא מדובר בצניחת עפעף שהיא תופעה אחרת. הטיפול בדרמטוכלזיס הינו ניתוחי בלבד על ידי הסרת עודפי העור. לעיתים במהלך הניתוח יסיר המנתח גם חלק משומן שמצוי בארובה ואשר עם הגיל בולט קדימה. הניתוח אינו מסובך ואינו ארוך.

פטוזיס – צניחת עפעף, לעומת המחלה הקודמת הינה צניחה של העפעף עקב חולשת שרירים, ואינה קשורה לעודף עור. קימות מספר סיבות לחולשת השרירים. כיוון שמדובר בתופעה אחרת גם הטיפול הינו שונה וכאן מדובר בניתוח של קיצור השריר המרים את העפעף. זהו ניתוח קצת יותר מורכב ולעיתים קרובות מאד מלווה גם בהוצאת עודף עור כמו בסעיף הקודם.

אקטרופיון – הינו מנח לא תקין של העפעף בדרך כלל התחתון. באקטריפיון העפעף מונח כך שהריסים פונים החוצה ולעיתים ניתן לראות את רקמת הלחמית האדומה שצריכה להיות בחלק הפנימי המוסתר של העפעף. התופעה מלווה שדמעת מרובה עקב המנח הלקוי של העפעף. אחד מתפקידיו של העפעף הינו לאסוף את הדמעות ולהרטיב את הקרנית. מנח של אקטרופיון יגרום לכך שהדמעות "יישפכו" ולמרות תלונות של דמעת הקרנית תסבול מיובש וחוסר דמעות. זהו מצב שעלול להיות מסוכן לקרנית. הטיפול באקטרופיון הינו ניתוח להחזרת המנח של העפעף.

אנטרופיון  – הינו מצב הפוך של מנח עפעף כלפי פנים. במצב זה הריסים לעיתים פוגעות בקרנית וגורמות לנזק. מנח זה של הריסים והעפעף גורם לגירוי מתמיד ואף כאבים. גם כאן הטיפול הינו ניתוח לתיקון מנח העפעף כך שהריסים לא ייפגעו בקרנית.

חסימה/היצרות דרכי דמעות – מדובר בדרכי הדמעות אשר מנקזות את הדמעות מהעין ולכן תהיה הצטברות דמעות בעין ותלונה על דמעת מרובה. דרכי הדמעות מורכבות מפתחים קטנים בחלקן הפנימי של העפעפיים (פונקטום) בהמשכן צינורות הדמעות, שק הדמעות ופתח הניקוז לחלל האף וללוע. היצרות בכל מקום בדרך עלול לגרום לדמעת מרובה. הטיפול כאן הוא כירורגי ניתוח לפתיחת ההיצרות או החסימה.

הנכם מוזמנים לשאול שאלותיכם בתחום פלסטיקה של העין את ד”ר יואב ורדיזר בפורום ניתוחי עפעפיים שבאתר "שאל את הרופא".