האם כדאי לחזור לעדשות מגע אחרי ניתוח עיניים?

בין אם עברתם ניתוח קטרקט או ניתוח לייזר לשיפור הראיה שלכם, אתם בטח רוצים לחזור כמה שיותר מהר לעדשות המגע הנוחות שלכם. השאלה היא האם בטוח להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוח העיניים שלכם? ואם כן, מהי תקופת ההחלמה הנדרשת לאחר ההליך הניתוחי, שתוכל להבטיח כי השימוש בעדשות המגע חלילה לא יגרום נזק לעיניים שלכם?


שימוש בעדשות מגע לאחר ניתוח לייזר לתיקון הראייה

ניתוח לאסיק –LASIK (LASer In-situ Keratomileusis) הוא ניתוח לייזר בעיניים לתיקון קוצר ראייה, רוחק ראייה, או אסטיגמציה.
ניתוח זה נועד לבטל את תלותו של המטופל במשקפי ראיה או בעדשות מגע. עם זאת, ישנם זמנים שבהם ייתכן שגם מטופל שעבר ניתוח לאסיק, עדיין יצטרך או ירצה להשתמש בעדשות מגע.
באילו מקרים עשוי להתעורר הצורך להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוח לאסיק?
  • במקרה של מטופל שסובל מבעיית שבירה חמורה שלא תוקנה במלואה בניתוח הלאסיק, ושיפור בלאסיק אינו אפשרי או לא מומלץ – ייתכן שהמטופל ירצה להרכיב עדשות מגע באופן מלא גם לאחר הניתוח.
  • במקרה של מטופל שהראיה שלו תוקנה במלואה בניתוח לאסיק, אבל עם הזמן הוא התבגר וכעת הוא עם פרסביופיה (presbyopia) – אדם זה אולי ירצה להשתמש בעדשת מגע בעין אחת כדי לחדד את הראיה שלו, במקום להיות תלוי במשקפי קריאה.
  • במקרה של מטופל שהראיה שלו לאחר ניתוח הלאסיק היא מושלמת – אבל הוא רוצה להרכיב עדשות מגע צבעוניות כדי לשנות את צבע עיניו על בסיס יומי או לאירועים מסוימים.
האם יש המלצה לסוג זה או אחר של עדשות מגע לאחר ניתוח לאסיק?
החדשות הטובות הן שברוב המקרים, די בטוח להרכיב עדשות מגע לאחר ניתוח לאסיק. אם השימוש בעדשות המגע אחרי הניתוח נעשה כדי לתקן את הראיה עדיף להשתמש:
  • בעדשות רכות שמאפשרות לחמצן לחדור ולהגיע לקרנית.
  • או בעדשות מגע היברידיות המספקות ראייה חדה יותר בהשוואה לעדשות הרכות.
בגלל העקמומיות של משטח העין הקדמי שנוצרת לאחר ניתוח לאסיק, התאמה מוצלחת של עדשות מגע למטופלים שעברו ניתוח זה יכולה להיות די מאתגרת. מסיבה זו, מומלץ למטופלים אלה לפנות לרופא עיניים המתמחה בהתאמת עדשות מגע לאחר ניתוח לאסיק.
כמה זמן להמתין עם עדשות המגע, לאחר ניתוח לאסיק?
רוב המנתחים ממליצים להמתין חודשיים עד שלושה חודשים לאחר ניתוח לאסיק, לפני השימוש בעדשות מגע. ובכול מקרה, להתייעץ על כך עם רופא העיניים.
אם אתם רוצים להשתמש בעדשות מגע לאחר לאסיק, בגלל שהראייה שלכם קצת מטושטשת עקב בעיית שבירה, הרכבת משקפי ראייה יכולה להיות בחירה טובה יותר מעדשות מגע.
אם אתם רוצים ראיה חדה יותר לאחר ניתוח לאסיק, ואתם מעל גיל 40 ומבחינים בתסמינים של פרסביופיה, אזי בחירה במשקפי ראיה עם עדשות איכותיות, עשויה להיות הדרך הטובה ביותר עבורכם, גם אם אתם מרכיבים אותם רק באופן חלקי.


שימוש בעדשות מגע לאחר ניתוח קטרקט (Cataract)

קטרקט הוא עכירות הנוצרת בעדשות העין וגורמת להפרעות בראייה. במהלך הניתוח מחליפים את עדשת העין הטבעית בעדשה מלאכותית.
כמה זמן לוקח עד שמחלימים מניתוח קטרקט?
רוב המטופלים חוזרים הביתה מיד לאחר ניתוח הקטרקט, כאשר כרית פלסטיק מגינה על העין. התחושה בעין מתחילה לחזור תוך מספר שעות, אבל יחלפו מספר ימים עד שהראיה תחזור לחלוטין. למעשה, ההחלמה המלאה מניתוח קטרקט יכולה להימשך בין 4 ל-6 שבועות.
האם אפשר להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוח קטרקט?
שימוש בעדשות מגע מיד לאחר הניתוח עלול לגרום לזיהומים ולסיבוכים. אפשר להשתמש בעדשות מגע לאחר ניתוח הקטרקט, רק לאחר שהעין קיבלה מספיק זמן להחלמה.
כמה זמן לאחר ניתוח קטרקט אפשר להתחיל להשתמש בעדשות מגע?
יהיה עליכם להמתין לפחות חודש ימים לאחר ניתוח הקטרקט, לפני שתוכלו להתחיל להשתמש בעדשות מגע. תקופת החלמה זו אמורה לספק די זמן להחלמת העין ולהתייצבות הראיה.
שימו לב, הראיה עשויה להשתנות בעקבות הניתוח, לכן מומלץ לעבור בדיקת ראיה כ-8-6 שבועות לאחר הניתוח. הבדיקה תיקבע את מידת העדשה המומלצת לכם כעת, לאחר ניתוח הקטרקט.
קחו בחשבון שתקופת הריפוי יכולה להשתנות מאדם לאדם, לכן חשוב להתייעץ עם רופא העיניים שלכם שיקבע מתי אתם יכולים להתחיל להשתמש שוב בעדשת מגע בעין שנותחה. בינתיים, מומלץ להרכיב משקפי ראיה.
נכתב באדיבות I-Optic – רשת המשקפיים ועדשות המגע המובילה בישראל.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000