אודות מומחה עיניים בצפון

אודות מומחה עיניים בצפון
מומחה לעיניים בצפון
מומחים לעיניים קיימים בכל אזורי הארץ כמו גם בצפון הארץ. חלקם פועלים בבתי חולים וחלקם במרפאות פרטיות. מומחה לעיניים בצפון למשל יכול לעבוד במרפאתו הפרטית או בבית החולים הלל יפה בחדרה או בבית החולים רמב"ם בחיפה. מומחה לעיניים בצפון ניתן למצוא בעוד בתי חולים כגון מרכז רפואי כרמל והמרכז הרפואי בני ציון. למעשה בפועל, מומחה לעיניים בצפון מועסק במחלקות העיניים באותם בתי חולים.
 
תחומי המומחיות
במחלקות העיניים בבתי החולים בצפון מועסקים  למעשה מומחה לעיניים בצפון אחד או יותר, וזאת בהתאם לגודל המחלקה וסוגי הטיפולים הניתנים שם.
סוגי הטיפולים הניתנים ע"י מומחה לעיניים בצפון  באותם מחלקות הם רבים ומגוונים וניתן לחלק אותם על פי המומחיות הספציפית בתחום רפואת העיניים של המומחה לעיניים בצפון המועסק בהם.
להלן רשימה של מספר דוגמאות למומחיות בתחום רפואת העיניים וטיפולים הניתנים ע"י מומחה לעיניים בצפון:
  1. ניתוח קטרט. זהו ניתוח לשיפור חדות הראיה המתבצע ע"י החלפת העדשה שתוך העין בשל עכירות העדשה הקיימת. עבור מומחה לעיניים בצפון זהו אחד מהניתוחים השגרתיים והנפוצים ביותר.
  2. טיפולים וניתוחים ברשתית העין
  3. ניתוחים לטיפול בפזילה
  4. גלאוקומה ולחץ תוך עייני

סוג נוסף שבו מומחה לעיניים בצפון עוסק והוסמך לו הוא טיפול בבעיות אסתטיות. למשל הרמת גבות, טיפול בצניחת עפעפיים הרמת גבות וכיוצא בזה.

טכנולוגיה ומכשור
לרשותו של המומחה לעיניים בצפון, באותן בתי חולים מתקדמים ו/או במרפאות הפרטיות שלהם אשר בצפון, עומדים מערכות טכנולוגיות מתקדמות אשר המומחה לעיניים בצפון  נעזר בהם אם בניתוח ואם בטיפול. בדרך כלל המערכות הללו הינן ייעודיות לכל תחום טיפול והמומחה לעיניים בצפון  משתמש בהן באופן ספציפי בהתאם למקרה המטופל.
דוגמאות:
  1. מערכות עזר לניתוחים כירורגיים. ניתוחים כירורגיים הינם ניתוחים שהמומחה לעיניים בצפון  מבצע תוך חדירה למעמקי העין ולשם כך נדרש מכשור עדין ומדויק אך מורכב ומתוחכם ביותר. על המומחה לעיניים בצפון לעבור הכשרה ולימוד מקיפים על מנת לעבוד עם מערכות שכאלה.
  2. מערכות דיגיטאליות מתקדמות לצילום תוך עייני.
  3. מערכות למיפוי ממוחשב של הקרנית.
  4. מערכות לבדיקת שדה ראיה
מומחה לעיניים בצפון, כפי שראינו, מבצע ניתוחי עיניים וטיפולים מסוגים שונים באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם. הניתוחים מתבצעים בדרך כלל בהרדמה מקומית. לעיתים נעזר המומחה לעיניים בצפון במרדים המבצע הרדמה כללית במקרים שונים בהם יש צורך בכך, לדוגמה אצל ילדים או במקרים של חרדות אצל המטופל. במקרה זה ה מומחה לעיניים בצפון ינחה להשאיר את המטופל ליום אשפוז לצרכי התאוששות ומעקב.
 
ניתוחי לייזר לתיקון ראיה
אחד מהניתוחים שמומחה לעיניים בצפון מבצע הוא ניתוח לייזר לתיקון הראייה. ניתוח זה הפך פופולארי בשנים האחרונות בקרב האוכלוסייה, בייחוד לאור השיפורים הטכנולוגיים המתקדמים במכשור  שמומחה לעיניים בצפון משתמש בהם. אין ספק שניתוח מסוג זה ימשיך לצבור תאוצה ככל שיהפך לפשוט יותר עבור המטופל  כולל צמצום זמן התאוששות וימשיך להעסיק רבות את המומחה לעיניים בצפון.
 
סוגי התמחות נוספים
אם נביט היטב בכמה מסוגי ההתמחויות אשר ניתן למצוא ולמנות תחת הקטגוריה של  מומחה לעיניים בצפון נוכל להבין שאותו מומחה אינו בהכרח רופא בהגדרתו. הדוגמה הקלאסית למצב זה היא של מומחה לעיניים בצפון אשר נושא את תואר המקצוע אופטומטריסט.
האופטומטריסט עוסק גם הוא בתחום העיניים אך מזווית אחרת. מומחה לעיניים בצפון שהוא גם אופטומטריסט עוסק בדיאגנוסטיקה של מחלות עיניים וליקויים, במעקב וטיפול עיניים לא חודרני במטופל. האופטומטריסט שהוא בהגדרה גם מומחה לעיניים בצפון רוכש את השכלתו במשך ארבע שנים והוא עוסק בבדיקת עיניים, אבחון מחלות עיניים ועריכת דוחות אבחון עבור רופא עיניים.

כאמור, האופטומטריסט שהוא גם מומחה לעיניים בצפון העוסק באופטרומטריה, נדרש ללמוד לימודים ייעודיים בתחום ולקבל רישיון לעסוק באופטרומטריה.
סוג התמחות נוסך שבו מומחה לעיניים בצפון יכול לעסוק בו הוא תחום האופטיקה. גם כאן מדובר בסוג התמחות אשר אינו דורש בהכרח הכשרה של רופא בתחום רפואת העיניים.

האופטיקאי שניתן לראותו גם כמומחה לעיניים בצפון בצורה זו או אחרת, עובר מסלול הכשרה של שנתיים בלבד. האופטיקאי בתפקידו המרכזי הינו למעשה יועץ ללקוחות מטופלים בתחום המשקפיים, העדשות למשקפיים ועדשות מגע. הוא משמש כמומחה לעיניים בצפון בתחום העזרים הפיזיים לשימוש המטופלים.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000