טיפול פסיכולוגי בחרדה

בטרם ננסה לענות על השאלה מה זה חרדה ומדוע טיפול פסיכולוגי עשוי לעזור ננסה להבין ממה בנוי למעשה הפחד שאנו חווים בזמן חרדה. פחד הינו תגובה למצב שיש בו סכנה. כל בני האדם ובעלי חיים יכולים להרגיש פחד וזו דרכם לשרוד בטבע ולהכין את הגוף שלהם למצב שיאלצו להתגונן מולו. נהוג להגיד שהתגובה תתבצע בדרכים של  - להילחם בפחד או לברוח ממנו. בכל דרך הגוף יהיה דרוך לקראת ויאמץ את כל מנגנוני הגוף מול הפחד המאיים.

על כן, מדובר במערכת אוטומטית שפועלת בצורה אבולוציונית כדי להגן על עצמנו מפני סכנות שונות. לאחר מכן ייקח זמן עד שהגוף וגם הנפש יירגעו ויחזרו לעצמם. הכל טוב ויפה ואפילו טבעי למדי כאשר קיימת סכנה אמתית וממשית לאותו אדם שחווה את הפחד, אולם מה יהיה כשאין סכנה באמת והאדם חווה את כל התסמינים הללו? אז מדובר בהתקף חרדה שאין לו בסיס והוא מגיע בסיטואציות שונות ויכול לגרום להרבה תסכול וטרדה בחיי האדם החרד.
 

במה עוסק טיפול פסיכולוגי בחרדה?

טיפול בחרדות עוסק בשלושה מרכיבים עיקריים -
האלמנט הגופני הנו למעשה התגובה הפיזיולוגית שהגוף פוגש את הסכנה. כפי שנאמר, מול כל סכנה אפשרית הגוף יתכוון לקראת  - ישחרר אדרנלין, יעלה דופק, יאיץ נשימה, ירחיב אישונים, יהיה דרוך וקפוץ וכולי.

מה שיתחיל להתעורר בגוף יהיה קשור גם לכל תסמין שמופיע בהתקף חרדה  – קוצר נשימה (בשל האצה בנשימה), ראייה לא ברורה (בשל הרחבה של האישונים) , דופק מהיר (לספק לשרירים דם) וכולי. כפי שניתן להסיק רובנו מפרשים את ההכנה של הגוף שלנו מול סכנה בצורה לא נכונה.

כאן יכנס לפעולה האלמנט הנפשי – אדם שסובל מחרדה ישאל לא פעם למה הוא חש את כל התחושות הללו כשלמעשה אין לכך סיבה הגיונית. האדם יפרש את כל הסימפטומים הפיזיים הללו בצורה לא נכונה ובאופן מוגזם למדי.

הוא יכול להחליט שהעלייה של קצב הלב שלו הינה סימן להתקף לב, שהראייה המטושטשת היא למעשה התחלה של איבוד ראייה, ששרירים מתוחים הינה סימן למחלה סופנית וכולי. תחושות החרדה הללו יכולות לגרום לאדם הרגשה שהוא מאבד כל שליטה על חייו ולהחריף את החרדה שלו עוד יותר.

האלמנט האחרון הוא המרכיב ההתנהגותי – יש אינטרפרטציה לא נכונה של סימפטומים גופניים שייצרו חרדה, ומיקוד וכל ההתייחסות של האדם תתרכז בגוף ואיך הוא יכול להימנע מהדברים שמעוררים בו חרדה.

אפשר להתחיל לשים לב לכל הרגשה בתחושות הגוף שיכולה להעיד על חרדה בפתח והאינטרפרטציה הלא נכונה תונצח ותיהפך למעין מעגל שמזין את עצמו. מתחילים ליישם התנהגות שתמנע או תיצור ביטחון כמו לקיחת בקבוק מים לכל מקום שנמצאים בו או להיות תמיד לצד מעקה שניתן לאחוז בו וכולי.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000