כיצד להימנע מקטרקט ובעיות עיניים אחרות בקרב סוכרתיים?

מה הקשר בין סוכרת לבעיות עיניים? מסתבר שיש קשר, ואפילו הדוק, בין השניים. הנה כל הסימנים המקדימים, דרכי הטיפול והמניעה
 
הידעתם? מחלת הסוכרת היא הגורם העיקרי לאובדן ראיה בקרב אנשים מתחת לגיל 70 בישראל. אך על אף הסיכון הגבוה יחסית, מדובר במצב הניתן למניעה, אם נוקטים בטיפול המתאים.
 

למה זה קורה ומה הם הסיכונים?

מחלת הסוכרת היא מחלה הנגרמת בעקבות בעיה בייצור אינסולין או בקליטה תקינה שלו בגוף. מדובר במחלה אשר עלולה לפגוע בכל מערכות הגוף, בין היתר בעיניים, שם מתפתחת פגיעה ברשתית וכפועל יוצא- בראייה. בנוסף נמצאים הסובלים ממחלת הסוכרת בסיכון גבוה לפתח מצב של קטרקט – עכירות בעדשת העין. בנוסף לקטרקט, קיימות בעיות עיניים נוספות העלולות להופיע בקרב חולי סוכרת. רטינופתיה סוכרתית היא מחלת עיניים כרונית המופיעה בעקבות נזק לכלי הדם ברשתית. נזק זה נגרם בעקבות רמות הסוכר הגבוהות בדם, השכיחות בקרב חולי סוכרת. את הרטינופתיה הסוכרתית ניתן לאבחן בבדיקה פשוטה של רופא עיניים, הכוללת הרחבת אישונים.
 

האם ניתן לבצע אבחון עצמי?

בשלבים מוקדמים לא תתקיים הפרעה בראייה, כך שבחלק מהמקרים החולה כלל לא ירגיש בשינוי. לעיתים בשלב זה מופיעים דימומים על גבי הרשתית, אך אין להם השפעה משמעותית על מצב הראייה. בשלבים מתקדמים יותר חדות הראייה תיפגע בעקבות הבצקת שנוצרה במרכז הראיה. בשלב זה כבר יחוש החולה בהתדרדרות ברמת הראיה. בנוסף צפויים להופיע הפרעות בשדה הראיה וכן דימומים בחלל העין. תסמין נוסף הוא היפרדות רשתית, מצב אשר מוביל לאבדן ראייה איטי על ידי פגיעה בשדה הראיה ובסופו של דבר לפגיעה בחדות הראייה.
 

אופן האבחון ודרכי הטיפול

האבחון נעשה על ידי רופא עיניים המבצע בדיקה שגרתית הכוללת הרחבה של האישון. בחלק מהמקרים יחליט הרופא לבצע בדיקות נוספות אשר יספקו תמונת מצב מקיפה.
קיימות מספר אפשרויות לטיפול בבעיות עיניים בקרב חולי סוכרת:
מניעה
  • איזון רמת הסוכר בדם- על ידי הקפדה ובקרה צמודה. השמירה על רמת הסוכר מונעת התקדמות של פגיעה בעיניים הנגרמת בעקבות המחלה.
  • איזון לחץ הדם- שמירה קפדנית על רמות לחץ הדם ואיזון שלהן מוביל לירידה משמעותית בהתפתחות בעיות עיניים בקרב חולי סוכרת. מדובר בירידה של מעל 30% בהתקדמות רטינופתיה סוכרתית ושל מעל 40% בסיכון לאובדן ראייה בינוני.

אפשרויות הטיפול

  • טיפולי לייזר מניעתיים -מדובר בטיפולי לייזר אשר מתמקדים בהיקף רשתית העין. טיפולים אלו נחשבים לאמצעי המרכזי למניעת סיבוכי ראיה הנגרמים בקרב סוכרתיים והם הוכחו מדעית כאמצעים המסייעים בהפחתה משמעותית של פגיעה בראייה.
  • הזרקה תוך עינית - הזרקות אל תוך חלל הזגוגית, אשר מטרתם לשפר את הראיה בקרב חולי סכרת שראייתם נפגעה בעקבות בצקת במרכז הראיה. מדובר בטיפולים חדשניים אשר בשנים האחרונות כבר הספיקו להביא לתוצאות מהפכניות.

אופן המעקב

למעקב צמוד יש חשיבות גדולה במניעה והתפתחות של בעיות עיניים, לרבות קטרקט, בקרב חולי סוכרת מסוג 1 ומסוג 2. להלן תדירות הטיפול והמעקב בקרב החולים ברטינופתיה סוכרתית, על פי הנחיה שפרסם איגוד רופאי העיניים האמריקאי:
תדירות בדיקה חולי סוכרת מסוג 1: על החולה להיבדק תוך 5 שנים מקבלת האבחנה הראשונית. לאחר מכן יש להקפיד להיבדק מדי שנה.
תדירות בדיקה חולי סוכרת מסוג 2: על החולה להיבדק באופן מידי עם קבלת האבחנה ולאחר מכן אחת לשנה. כשמדובר בחולות סוכרת הנמצאות בהיריון, יש להיבדק עד הטרימסטר השלישי להיריון ולאחר מכן בהתאם להנחיית הרופאה והתקדמות המחלה.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000