האם ניתוח מתיחת פנים יכול להשפיע על הראייה?

רבים מתלוננים על כמה בעיות קוסמטיות בו זמנית, המתייחסות לגבות, לצוואר, ללחיים, לקו הלסת או לעפעפיים. שילוב של הליכים מרובים להצערת הפנים, יכול להיות דרך יעילה לטיפול בסוגיות אלה בו זמנית. מתיחת פנים וניתוח עפעפיים (או ניתוח הרמת עפעפיים), מבוצעים בדרך כלל יחד כדי להפיק תוצאות קוסמטיות מקיפות. יחד עם זאת, הליך משולב זה לא מתאים לכולם, ותלוי בהחלטת המנתח.

הליכים שונים לאזורי פנים שונים

לפני שבוחרים לעבור את אחד ההליכים, או את שניהם (מתיחת פנים וניתוח עפעפיים), חשוב להבין מה יהיו התוצאות הצפויות מכול אחד מההליכים. יש מטופלים שמאמינים שמתיחת פנים תצעיר את כל אזורי הפנים שלהם באופן שווה, אבל זה לא נכון. מתיחת פנים משמשת לתיקון סימני הזדקנות שונים באזורי הפנים האמצעיים והתחתונים:

  • הלחיים
  • האזור מתחת לעפעפיים התחתונים
  • מסביב לשפתיים ולפה
  • באזור הסנטר, הצוואר והלסתות

מתיחת פנים מסירה עודפי עור ושומן באזורי הפנים הללו, ומהדקת את העור והרקמות שנותרו, כדי להעניק לעור הפנים מראה חלק, רענן וצעיר יותר. ניתוח עפעפיים, הנקרא Blepharoplasty, נועד להפחית את המראה הנפוח של העפעפיים העליונים ו/או התחתונים.

לניתוח עפעפיים המבוצע על ידי מנתח פלסטי מיומן יש יכולת להפוך את מראה העיניים העייפות והמבוגרות, למראה זוהר וצעיר יותר. בנוסף, מכיוון שהעיניים הן מאפיין בולט בפנים, להליך זה יכולה להיות השפעה רבה על מראה הפנים הכללי של המטופל.

האם ניתוח עפעפיים יכול להשפיע על הראייה?

- תהליך ניתוח עפעפיים
הליך זה נעשה בדרך כלל ללא שימוש בחומר הרדמה.

  • בניתוח העפעפיים העליונים, המנתח מבצע חתך בקפל העפעף העליון, לאחר מכן הוא מסיר את עודפי העור והשומן הבולט, ומסתיר את הצלקת הניתוחית בקפל עור.

 

  • בניתוח העפעפיים התחתונים, החתך נעשה בחלק הפנימי (הנקרא transconjunctival), או על העור, ממש מתחת לריסים. בהליך זה יוסר רק שומן ללא עור.

- לאחר הרמת עפעפיים
למרות אופיו הרגיש של ניתוח העפעפיים, רק לעתים רחוקות מטופלים חשים כאבים הקשורים לניתוח. תרופות נגד כאבים ניתנות רק לפי הצורך. לאחר הניתוח יש להחיל על החתך משחה אנטיביוטית. לאחר שבוע המנתח יסיר את התפרים, ואם המנתח השתמש בתפרים מומסים, הם פשוט יתמוססו באופן טבעי.

- תופעות לוואי
לאחר ההליך סביר שיהיו חבורות באזור העפעפיים, אשר יחלפו מעצמן בתוך כ-3-2 שבועות. הנפיחות לאחר הניתוח, לעומת זאת, תימשך זמן רב יותר, לפעמים עד כמה חודשים לאחר ההליך. כאשר הנפיחות יורדת, אפשר לראות סוף סוף את התוצאות של הרמת העפעפיים.

- הרמת עפעפיים והשפעתה על הראייה 
מטופלים בדרך כלל לא חווים בעיות בראייה לאחר ניתוח עפעפיים, אבל משחת הסיכה בה משתמש המנתח, כמו גם הנפיחות הזמנית מסביב לעין, עלולות לגרום לבעיות ראייה לאחר הניתוח. בעיות אלה כוללות עיניים יבשות וראייה מטושטשת, ולפעמים אפילו ראייה כפולה.

מדובר בתופעה רגילה בתקופת ההתאוששות, אשר במהלכה יתכן שהעיניים יהיו רגישות יותר לאור או לרוח. משך הבעיות בראייה תלוי בדרך כלל בסוג הניתוח שעברתם. אם הוסרו עודפי עור מהחלק העליון של העפעפיים, ואתם חווים סגירה מוחלטת של העין, הראייה המטושטשת והעיניים היבשות, עלולות להימשך מעט יותר זמן.

המנתח בוודאי יסביר לכם שתסמינים אלה אמורים להימשך כחודש לאחר הניתוח. אם אתם מודאגים לגבי תסמינים כלשהם שאתם חווים, דברו מיד עם המנתח. הוא יוכל לקבוע לכם פגישת ייעוץ או בדיקה נוספת. עם זאת, יש מטופלים שהתלוננו על הימשכות של יובש בעיניים במשך שנים מאז הניתוח, מה שהשפיע על האפשרות להשתמש בעדשות מגע. אמנם זו לא בעיה בראייה כשלעצמה, אבל אם עד כה הסתמכתם על עדשות מגע כדי לראות, יתכן שתצטרכו לשלב בשגרת טיפוח העיניים, גם שימון קבוע.

לאחר שתתאוששו לחלוטין מהניתוח, תתחילו להבחין בשינויים חיוביים בראייה. זה נכון במיוחד אם לפני הניתוח עור העפעפיים שלכם צנח מאוד. הראייה ההיקפית שלכם תשתפר, וייתכן שגם בעיות אחרות הקשורות לראייה שלכם, ייפתרו. לבסוף, הרמת עפעפיים יכולה לשנות לכם את החיים. היא יכולה לעזור לכם לשפר את מראה הפנים והיא יכולה גם להחזיר לכם את הביטחון ואת הראייה שלכם.

פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000