​בעיות ראיה נפוצות אצל קשישים

​בעיות ראיה נפוצות אצל קשישים
בעיות ראיה נפוצות אצל קשישים

גיל הזהב מביא עימו שינויים גופניים רבים ועימם גם ירידה בתפקוד הראייה. מבוגרים מדווחים על סינוור, קושי בקריאה, קושי בראייה מקרוב ועוד. הבשורה המשמחת היא שהרפואה המתקדמת יודעת לטפל במרבית מבעיות הראייה אשר מופיעות אצל קשישים. כיום בניגוד לשנים עברו ישנה דאגה לרווחתם של קשישים ולסיעוד שלהם באמצעות מטפלת סיעודית באופן שישפר את איכות החיים שלהם.
 

בעיות של ראייה מקרוב – פרסביופיה

סביב גיל 40 רבים מדווחים על ירידה ביכולת להתמקד באובייקטים מקרוב, תופעה זו נקראת 'זוקן ראייה'. ישנו צורך להחזיק חומרי קריאה רחוק. תסמינים נוספים כוללים:
  • כאבי ראש
  • כאבי עיניים
  • קושי בקריאת אותיות קטנות
הגורם לתופעה הוא שעם השנים רשתית העין מאבדת מגמישותה, זו המאפשרת לעין להתמקד בעצמים מקרוב. מדובר בתופעת התקשות הרשתית. ניתן לטפל בבעיה באמצעות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, אך יש גם משקפיים מיוחדות אשר נקראות 'ביפוקאל' הנושאות עדשות בעלות כושר מיקוד גבוה בחלק התחתון שלהן.
 

עוד בעיות ראייה אצל קשישים
  • קטרקט
  • גלאוקומה
  • ניוון מקולרי
  • רטינופתיה סוכרתית
 
קטרקט

קטרקט הינה מחלה אשר קשורה בעדשת העין אשר מתעכרת ולפיכך מלווה בתופעות של סינוור, טשטוש, קושי בהבחנה בין צבעים וניגודים. תופעות אלו מקשות על תפקוד נורמאלי בחיי היום יום כמו קריאה ונהיגה. ניתן לאבחן ולאחר מכן לטפל במחלה באמצעות ניתוח פשוט שבו מוחלפת העדשה, אך ניתן לעשות זאת אך ורק לאחר שמובחנת התדרדרות בתפקוד היום יומי של החולה.
 
גלאוקומה

גלאוקומה הינה מחלה שאף היא מוגדרת כסיבוך של מחלת הסכרת. מחלה זו היא עדיין, על אף הרפואה המתקדמת והמחקרים הרבים, בגדר חידה –  כלומר אין וודאות לגבי הגורמים שלה. מדובר בפגיעה בעצב הראייה אשר פוגעת בראייה, עד כדי עיוורון. רוב המחלות קשורות באופן זה או אחר לעליה בלחץ הנוזל התוך עיני. הבשורה הטובה היא שישנם טיפולים יעילים אשר כוללים טיפול תרופתי ואו טיפול בלייזר להורדת לחץ הנוזל התוך עיני.
 
ניוון מקולרי – AMD

ניוון מקולרי אשר קרוי גם AMD  הינו פגיעה הדרגתית באזור אשר קרוי 'מקולה לוטאה'. אזור אשר אחראי ברשתית העין על חדות הראייה. פגיעה באזור זה משפיעה על פעולות יום יומיות כמו נהיגה או קריאה.
טיפול במחלה יכול להתבצע באמצעת תרופות או לייזר. המחלה נחלקת לשתי קבוצות: AMD 'רטוב' ו AMD  'יבש'. ברטוב ניתן לטפל תרופתית ובאמצעות לייזר, טיפולים שמשמרים את כושר הראייה אצל מבוגרים אשר סובלים מן המחלה. ב'יבש' לא ניתן לטפל באותה יעילות אך המחלה מתפתחת באופן שונה ואיטי, אשר איננו פוגע בראייה באותה מידת חומרה. ישנם מחקרים רבים שמטרתם מציאת טיפול תרופתי (או אחר) יעיל למחלה זו.
 
רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית הינה סיבוך של מחלת הסכרת אשר פוגע ברשתית העין עקב פגיעה בנימי הדם של הרשתית שעשויים להיקרע ועקב כך להפריע לראייה. כאשר המצב מחמיר כלי דם חדשים אשר מתפתחים במקום אלו שנפגעו עלולים לפגוע משמעותית בראייה עד כדי איבוד כושר הראייה.
 
דאגה לרווחת הגיל השלישי

מלבד רמת בריאות תקינה ותפקוד יום יומי תקין של אלו אשר מגיעים לגיל הזהב ישנה דאגה לרווחתם של הקשישים וסיעודם במקרה הצורך על ידי מטפלת סיעודית, כך שירגישו שהמערכת הבריאותית מלווה ודואגת להם לרמה טובה של איכות חיים. 
 
 
 
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000