גלאוקומה

גלאוקומה, הקרויה גם ברקית, הינה מחלה כרונית המתבטאת בדרך כלל בלחץ תוך עיני גבוה. המחלה נוטה להתפתח בהדרגה, לרוב בעין אחת ואחר כך גם בשנייה, וגורמת נזק בלתי הפיך לעצבי הראייה בעין ולהקטנת שדה הראייה לכדי התבוננות דרך צינור. מכיוון שאין למחלה זו תסמינים או כאבים היא זכתה לכינוי גנב הראייה השקט, ולעיתים קרובות גילויה מתרחש רק בשלבים מאוחרים בהם סיכויי הבלימה אינם גבוהים.

גילוי מוקדם של גלאוקומה לצורך טיפול בגלאוקומה
חשוב לדעת כי מחלת הגלאוקומה עשויה להופיע בכל גיל, כולל סוג נדיר של גלאוקומה מולדת התוקף תינוקות.
אולם, המחלה שכיחה יותר בגילאי 40 ומעלה, במיוחד בקרב בעלי היסטוריה משפחתית, או הסובלים מסוכרת, יתר לחץ דם, אנשים שעברו ניתוחי עיניים, והסובלים מקוצר ראייה. מכיוון שאין למחלה זו תסמינים מוקדמים מומלץ להגיע לבדיקה תקופתית אצל רופא העיניים, החל מגיל 30.
למי שאינו מצוי בקבוצת הסיכון למחלה תספיק בדיקה אחת בעשור השלישי של החיים, אך בין גילאי 40 ל- 60 יש לערוך בדיקה בכל שנתיים, ומעל לגיל 65 בכל שנה. מאידך, על המצויים בקבוצת סיכון לגשת לבדיקות בתדירות גבוהה יותר.

בדיקות לאבחון וטיפול בגלאוקומה
בדיקה לאבחון וגילוי של גלוקומה מבוצעת על ידי רופא עיניים במרכז מעין, וכוללת בדיקת עיניים מקיפה במצב של אישונים מורחבים, מדידת הלחץ התוך עיני, ובדיקות נוספות במידת הצורך. חשוב לדעת כי הבדיקות עשויות לגלות את המחלה בקרב כל הגילאים, וכי גילוי מוקדם מסייע להאט ואף לעצור את התקדמות הגלאוקומה ולסייע בטיפול בגלאוקומה.

טיפול בגלאוקומה
הטיפולים במחלה נועדו בעיקר להקטין את הלחץ התוך עיני, על מנת לעקב ואף לעצור את התקדמותה.
סוג הטיפול הנדרש נקבע על ידי רופא העיניים במרכז מעין, בהתאם לסוג ולחומרת המחלה:
טיפול בגלאוקומה תרופתי - כדורים או טיפות המסייעים במרבית המקרים.
ניתוח מיוחד בהרדמה מקומית – המנתח מנקז את נוזלי העין דרך חור זעיר ברקמת הלחמית, מה שגורם לירידה משמעותית בלחץ התוך עיני. הניתוח נועד לרוב למקרי גלאוקומה מתקדמים, ובדרך כלל בנוסף על הטיפול התרופתי. 


ניתן להעביר שאלות בתחום הקטרקט לפרופ' גרזוזי, לד"ר נפתלי, לד"ר הראובני-בלום ולד"ר סרג'יו סוצ'אה ע"י פורום קטרקט של המרכז.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000