​קטרקט בעיניים: כיצד נגרם ואיך מטפלים בו?

קטרקט הוא הסיבה השכיחה ביותר בעולם לירידה בראייה. זוהי בעיה נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים, אך עשויה להופיע בכל הגילאים, כולל אצל תינוקות. במצב רפואי זה, עדשת העין השקופה הופכת לעכורה, כאשר בשלבים המוקדמים רק חלק ממנה מתעכר ומביא לטשטוש או רגישות לאור חזק וראייה כפולה. בשלבים מאוחרים יותר הקטרקט יביא להחמרה הדרגתית, כאשר הידרדרות יכולת הראיה תתקדם בקצב של כמה חודשים ועד שנים.

ממה נגרם קטרקט?

באופן טבעי מתפתחת ירידה בתפקוד הראייה עם הגיל, אך היא איננה הסיבה היחידה להופעת קטרקט. גם מחלות כמו סוכרת או דלקת ממושכת עשויות להוביל לכך ובנוסף גם נסיבות תורשתיות, תאונה או פציעה, נטילת סטרואידים או תחלואה של האם במהלך ההריון. גורם משמעותי נוסף שעלול להוביל לקטרקט בהמשך החיים הוא בעיות מטאבוליות שונות, לרבות ירידה ברמות הסידן במצב של היפוקלצמיה (תת-סידן: נפוץ אצל חולי דיאליזה, סובלים מלחץ דם גבוה וסוכרת). לכן, בכל חוסר איזון מטאבולי, ממליצים הרופאים על נטילת תוספי סידן אמורפי וכן תוספים חיוניים אחרים בהתאם למצב המטופל.

איך אבין שמתפתח אצלי קטרקט?

לא כל אחד או אחת מסוגלים להבחין בהיווצרות קטרקט. הדבר בולט כאשר גודל העכירות משמעותי יותר ונמצא במרכז העדשה. במצב זה, יחולו תחושת טשטוש או ערפול, רגישות לסינוור ואור וקושי בראיית לילה. אם העכירות נמצאת בהיקף של העדשה, יהיה קשה לזהות את הבעיה.

גם מצב של צורך במשקפיים עשוי להעלות חשד לקטרקט, לרבות הצורך להחליף משקפיים קיימים בתדירות גבוהה. לעתים יחול גם מצב הפוך, שבו לוקה בקטרקט יופתע לגלות שהוא קורא כעת מצוין מקרוב ללא המשקפיים שלו.

אם אתם חוששים שיש לכם קטרקט, נסו לכסות את אחת העיניים. אם חל טשטוש בראייה בעין הגלויה, ייתכן שזהו המצב וחשוב להיבדק בהקדם. רופא העיניים ישלול תופעות או מחלות אחרות ויבהיר ממה אתם סובלים במדויק. במקרים מסויימים ייתכן שיידרש מעקב רפואי בלבד.

איך מטפלים בזה?

כדי להחלים, נדרש ניתוח שמוגדר כהליך מיקרוכירורגי מקובל ואפילו שגרתי מאוד בקרב מומחים ברפואת עיניים. בניתוח זה (הרדמה מקומית בלבד), פותחים את שולי קרנית העין ומחלצים בעדינות את כל התוכן העכור שגרם לכיסוי העדשה. העזר המרכזי לביצוע הפעולה הוא מיקרוסקופ ייחודי, עם רמות הגדלה שמסייעות לביצוע מדויק בקרב הרופאים המנתחים.
כיום נהוג לנתח בשלבים מוקדמים יחסית, ללא המתנה למצב "חמור". כל עוד קיימת בעיה בראיה שפוגעת בתפקוד ובשגרה היומית, מומלץ להפנות את המטופל לניתוח.

איך ניתן למנוע קטרקט?

מחקרים מראים כי שילוב תוספי תזונה עשירים במינרלים וויטמינים מסוגל לצמצמם סיכונים לפגיעה בראייה ובתחלואת עיניים. לכן מומלץ על צריכת ויטמין C, בטא קרוטן, נטילת תוספי סידן אמורפי ואבץ.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000