סוגי טיפולים בקרטוקונוס

מבנה העין כולל עדשה וכן חיפוי חיצוני, מעין כיפה שקופה שנקראת קרנית. מחלת העיניים או למעשה עיוות מסוים במבנה העין שנקרא קרטוקונוס משפיע על בערך שני אחוזים מהאוכלוסייה. הסובלים מכך עשויים לדווח על ראיה לקויה בשל עיוות בשבירת קרני האור המגיעים אל הרשתית. הקרנית השקופה הולכת ומקבל מבנה לא אחיד, כאשר באזור מסוים הקמירות עולה על הרצוי. עם הזמן, הקמירות הלקויה עשויה להפוך לבולטת יותר, מה שיוריד את איכות הראיה. למרבה המזל, ניתן למצוא כמה פתרונות, כמה סוגים של טיפולים אפשריים.
 

איך מאבחנים ומדוע חשוב לטפל

 
 
אבחון של קרטוקונוס נדיר בילדים קטנים אך יותר נפוץ החל בגילאי ההתבגרות. הקרנית הולכת ונעשית בעלת מבנה חרוטי, שעשוי להיות יחסית יציב לאורך זמן או להיות פחות יציב (ואז קשיי הראיה הולכים וגדלים). אופטומטריסטים מומחים מסוגלים לאבחן את הבעיה בצורה טובה. השלב הבא יהיה מציאת טיפול.
מבלי לקבל טיפול מתאים הידרדרות הראיה עשויה להפוך למואצת ונזקים עשויים אף להפוך לבלתי הפיכים. לצורך ביצוע הבדיקה נעשה שימוש במכשור שמזהה את צורת הקרנית, תוך שימוש בגלי קול. מלבד בדיקת אופי צורת החרוט והעקמומיות, מקובל לבדוק גם את מהירות התגובה והרפלקס.
 

האם משקפיים או עדשות יכולים לעזור

 
שני הטיפולים שיכולים לעזור למרבית האנשים הסובלים מקרטוקונוס מוכרים לכל. מדובר למעשה בהתאמה של משקפי ראיה או של עדשות מגע (מיוחדות). השימוש במשקפי הראיה מתאים כאשר צורת העיוות והקמירות עדיין מינימליים. כאשר מבנה העין למעשה קרוב לתקין ולנורמה. זה מספיק על מנת להשיג יכולת ראיה טובה עד מצוינת. אם לאחר זמן, אפילו שנים, צורת החרוט נעשית יותר בולטת, משקפיים כבר לא יועילו. במצב כזה יש להתאים עדשות מגע. יש לציין שאלה יהיו עדשות קשות או משולבות.
מטרת העדשות לא רק לשפר את הראיה כשלעצמה אלא גם להפעיל לחץ מתון על הקרנית כך שהיא מקבלת צורה הקרובה מאוד לנורמלי. מכיוון שצורת הקרנית איננה יציבה, יש להגיע מעת לעת לבדיקה נוספת ובמידת הצורך, להתאים אישית עדשה חדשה. התאמה של עדשות, בעזרת איש מקצוע שמתמחה בכך יכולה להציע שלל פתרונות. בין היתר, יש בנמצא עדשות היברידיות שמשלבות מבנה שחלקו רך וחלקו קשה. עדשות מסוג אחר, רוז K מותאמות בשיטה ממוחשבת. שיטה אחרת מבוססת על שני זוגות של עדשות, כאשר בכל עין עדשה כפולה.
 

מה עושים אם המצב ממשיך להחמיר

 
אם המחלה ממשיכה להחמיר, ניתן לנקוט בשיטות טיפול אחרות. שיטה וותיקה ומקובלת הינה כירורגית, כאשר מבצעים למעשה השתלה של קרנית. יש דרכים חדישות יחסית, של החלפת חלק משכבות הקרנית בלבד מה שמעלה את סיכויי ההצלחה. שיטה נוספת וחדשה נקראת קרוס לינקינג. כאן המטרה היא לא רק לטפל אלא גם לעכב את השינוי הנוסף במבנה הקרנית. בטיפול נעשה שימוש בויטמינים ביחד עם UVA.
פיקוח ובקרה מחמירים
המרכז הרפואי 'מעין' בעל תקן איזו 27001 ומשרד הבריאות.
כל המכשירים במרכז עוברים מדי שנה בקרה.
הטכנולוגיה הרפואית בעלת תקן אמ"ר (אגף ציוד רפואי במשרד הבריאות, FDA)
פיקוח ובקרה מחמירים
שלח לנו הודעה 04-6875000